The Original Margarita

Türkiye’de tekila o kadar kötü pazarlandı ki yıllar boyu, bir çoğumuz için geçliğimizde gece dışarı çıkmadan önce shot olarak içilen ve ‘nasılsa dışarda şarhoş etmez, içkiye ön hazırlık yapalım’ içkisidir.

Halbuki tekila en az viski kadar doğal, tat derinliği olan ve aslında kaliteli üretilmiş olanı viski k adar değerli bir içkidir.Tekila dünyasına adım atan ve daha fazlasını isteyenler sırasıyla Mezcal ve Pisco yu keşfetmeye mahkumdur.

Ve tekila ile yapılacak en güzel kokteyldir Margarita. İyisi çok iyidir, kötüsü çok fena boğaz ve mide yakar.

Bu tarif heryerde bulunur hatta Margarita’nın vazgeçilmez aroma vereni, Cointreau şisesinin arkasında bile yazar. Basittir, hızlıdır ve lezzetlidir.

Gereçler: Ölçek, Shaker, Bar Süzgeçi

Servis: Kokteyl (Martini, Margarita) bardağı

İçindekiler: 1 part (3cl) Triple Sec, 2 part (6cl) Tekila, 1 part (3cl) Sıkılmış Lime Suyu. 1 çeyrek lime

Triple Sec için Cointreau veya Patron Portakal Likörü tavsiye ederken, tekila için çok geniş bir dünya vaadedebilirim.

Tercihim sadece mavi agav bitkisinden elde edilen Jose Cuervo Tradicional Plata veya Traditional Reposado, ama Jose Cuervo Gold, Silver veya Don Julio ve Olmeca türevleride kullanılabilir.

Eğer işe zengin taraftan bakıyorsanız Patron Gold veya Silver’a’da hayır denmez. Hatırlatmak isterim; silver ile gold arasındaki tek fark, birisinin meşe fıçılarda bekletilmesidir, üretim kalitesinde eğer marka/model farkı yoksa genellikle aynıdır. Bu arada katiyen Patron Reposado veya Anejo kullanmayın, paranızı çöpe atmış olursunuz.

Yapılışı: İki ya da üç kaşık tuzu servis tabağına yayarak, ıslattığınız bardağınızı ıyeeriince tuz tutacak kadar tuzun içine bandırın (video aşağıda). Eğer bardağınızı önceden buzluğa koyarsanız, ıslatmanıza gerek kalmayacaktır. Triple Sec’i, tekilayı ve sıkılmış lime suyunu buzlu shaker içine alarak iyice doğuyana kadar çalkalayın. Metal shaker’in etrafı buzlanınca veya yeterince soğuyunca süzgeç yardımı ile buzları shakerda bırakarak bardağa dökün. İçine çeyrek veya çok ince halka kesilmiş lime atarak süsleyebilirsiniz.

Gördüğüm en iyi margarita barları:

  • Cafe Coyote: San Diegonun eski Meksika köyünde sadece 3 sayfalık Margarita menüsüne sahip Meksika restoranı.
  • Mayahuel: Ünlü miksolojist Philip Ward’un New York’ta açtığı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s