Haus Fajita

Her zaman değil midir restoranda  garsonun elinde cızırdayan, tüten haliyle en çekici tabaklardan biri? Ismarlarken acaba hangisini ısmarlasam; et mi? tavuk mu? Zor soru.. Ama şöyleki Meksikalılar tavuklu fajitanın olduğundan beri haberleri yoktur sanırım. O sadece biz kapitalist dünyalıların ete alternatif arayışıyla yaratılmış bir durumun sonucudur. Et pahalı mı, o zaman tavuk, o da mı pahalı o zaman at eti.. Kaç kere dedim sadece sebzeyle yapalım, hem daha sağlıklı diye.

Ama gelin görün ki size temin ediyorum evde yapılan bir fajitanın yerini ancak Mexico City de sokak ta yenmiş bir tane tutar. Hem yapması hem yemesi zevkli. Ne gerekiyo; burda ilk defa bir ekipmandan bahsedeceğim. Paşabahçe dahil olmak üzere tüm ev eşyaları satılan dükkanlarda fajita tavası ve tahtası satılmaktadır. Ciddi bir para değildir.O dumanı ancak o dökme tava çıkarıyor.

Lütfen bu tarihi yaparken bir şişe tekilayı yanınıza alınız. Zira hepsini içmeyiniz çünkü son shota ihtiyacınız olacak.

Başlamadan önce kasaptan veya bakkaldan tandır ekmeği almanız gerekecek. Zira bu çok önemli çünkü marketlerde satılan lavaş diye geçen ekmeğin halıdan farkı yok. Dönercilerdeki tandır ekmeğinde bulmanız gerekir. Bunlar hem lavaşa göre daha ince ve daha lezzetlidir.

Devam edelim.. Kasaptan alacağınız yarım kilo Beef Strogonof veya 3 parça hatırı sayılır antrikotla bu iş yapılır. Yaparken iki farklı tava kullanacağız. Bir fajita tavası iki ek için dökme tava. Antrikot ise julyen keselim ve tuz, taze k.biber ekelim.

Ama işin etten çok sebze ve sos kısmı önemli. Size marketten alıcağınız BBQ sosu (HP veya Heinz), Avocado veya Guacomole sosu ve son olarak ta bir kalıp rokfor peynirini kısık ateşte tereyağında eritiip sos haline getireceğiniz 3lemeyi öneririm. Artı olarak tabascoda kullanabilirisiniz. Eğer gerçek bir fajita tecrübesi istiyorum herşeyim tamam bir ekşi krema (sour cream) sosum eksik kaldı derseniz hiç merak etmeyin taco baharatı ile detayları aşağıda bulabilrsiniz.

Sebzeler ise k.biber, y.biber ve  soğan olacaktır. Yeteri kadar biberi julyen, soğanları ise 4 e bölerek tavada kızartabilirsiniz. Tavada yüksek ateşte pişirdikten sonra tavadaki tüm yağıyla beraber Fajita tavasına alalım ve fajita tavasının altını açalım.

Eti ise çok ısınmış tavada az yağda yüksek ateşte birkaç kere çevirmemiz lazım. Etleri yakmadan maks 7 dakikada çıkarmış olalım. Pişen etlerin üstüne hemen çıkarmadan önce 2 pinç taco baharatları atıp iyice ısınmış fajita tavasına alalım.

Sonuç olarak altı açık fajita tavasında altta sebzeler ve üstte etler olacaktır. Tava iyice ısındığı zaman -çok sıcak olması lazım bir shot tekilayı dökelim. O gösterişli duman, ses ve koku bu sayede çıkıyor. Servis edilebilir.

Taco Baharatı:

  • 2 tk dövülmüş kırmızı biber
  • 0.5 tk sarımsak tozu
  • 0.5 tk soğan tozu
  • 0.5 tk kekik
  • 0.5 tk toz paprika
  • 0.5 tk kimyon
  • 1 tk tuz
  • 1 tk karabiber

Ekşi Krema Sosu:

200 gr krema ya 25 gr limon suyu karıştırıp bolca çırpın. Tam olması gerektiği gibi olmayacaktır ama idare eder. En azından Sour Cream Türkiye pazarına girene kadar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s