Sarımsak Tozu

Kaliteli sarımsak tozuyla kalitesiz arasında ciddi yoğunluk ve tat farkı vardır. Bunu hemen anlarsınız. Bir alışıtığınızda biber kadar sarısmsak tozuda kullanmaya başlarsınız. Alışın, çünkü sarımsak tozu güzeldir. Sarımsağın kokusu hariç yemeğe herşeyi katar.

Kokudan bahsetmişken, bu tarifte sarımsakları kurutma esnasında eviniz birazcık sarımsak kokabilir. Bu yüzden mutfağın kapısını kapatın.


Sarımsağın kalitesi olurum demeyin, oluyor. Çin’den ithal sarımsakla bu işi yapmayın.

2 tane bütün sarımsağı alıp soyun dişlere ayırın. Sarımsakları olabildiğince ince ve yassı dilimleyin. Yağlı kağıt üzerine dizip, fırına koyucağız.

Dikkat!! Mini fırın kullanmanızı öneririm. Fırın uzun çalışacak. Bu noktada fırını fan çalışacak şekilde 50 dereceye ayarlayıp kapağı içerde oluşan nemi dışarıya atıcak kadar açık bırakmak gerekiyor. İçerdeki hava sirkülasyonu oluşacak buharı dışarı atıp kızarmasını engelleyecektir.

Tüm dilimlerin iyice kuruması gerekmektedir. 4 saat veya daha fazla sürebilir. 2 saatte bir dilimleri ters çevirmek gerekiyor. Yağlı kağıdı değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

Dilimler iyice kuruduktan sonra, tümünü alıp soğumasını bekleyin. Daha sonrada isterseniz havanda, isterseniz sadece baharatlar için ayırdığınız kahve çekme aletinde toz haline getirebilirsiniz. Bunuda hava almayan bir kapta saklayınız. Nem almaması çok önemli.

Bu tarifin aynısını soğanada uygulayabilirsiniz. Fakat soğan daha çok su içerdiğinden 4 5 orta boy soğandan ancak 4 5 yemek kaşığı toz çıkıyor. Denemeye değer mi bilmem, ama alışık olmadığınız lezzetli bir soğan tadıyla karşılaşıyorsunuz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s