Bilmediğiniz Kıymalı Börek

Bence Türk mutfağını bir sonraki kademeye çıkaran ve onu zengin yapan kesinlikle hamur ve yufkalı mamüllerdir. Et büyük bir coğrafyaya yayılmış bir kültürdür. Doğusundan batısına farklı varyasyonlarla karşımıza çıkmakta, dananın kullanılmadığı bölgelerde kuzu eti yemeklerle mükmemmel harmanlanmakta; dananın ağırlıklı olduğu yerlerde ise ikisi birlikte çok güzel harmanlanmaktadır. Zeytinyağlı mezeleri Egeli komşumuzdan, şarküteride Orta Avrupa ve Ermeni kültüründen esinlenmişizdir.

Eğer sorarsanız Türk mutfağı nasıl oluşmuştur diye; Osmanlı İmparatorluğu’nun saray mutfağı oluşturmuştur. Toprakların her köşesinden mutfağına taşıdığı lezzetleri aynı sofrada oluşturmayı başarmıştır. Yöresel lezzetleri birbirine karıştırarak en iyi tatları birleştirmek o kadar da kolay bir iş değildir. Evet çok rafine bir mutfak değildir, fakat oldukça zengindir.

Böreklere gelince sıcak başlangıç olarak tabir edebiliriz. Bugün bir börekçiye gittiğimizde eski tatları bulamasakta, evde yapılan börekler sayesinde, yemek kültürümüzün önemli unsurlarından biridir.

Börek yapmak tecrübe ister, alışkanlık gerektirir. Benim için bu işi en iyi büyük annem yapar, ki bütün aile için öyledir. Ermeni kökenli olup annesi ile birlikte iki kız kardeşin elinde büyümüştür. Kendisi ve diğer iki kız kardeşlerinin ellerinden muhteşem lezzetler çıkar. Antakya mutfağının lezzetlerini, Mardin ustalğı ile harmanlar. Tahmin edemiyeceğiniz İstanbul masaları kurar. Börekte onlardan biridir. Dediğim gibi bu börek bilmediğiniz bir börek. Ustalıkta, marifette iltifata tabidir. Yazmadan edemezdim.

Börekte kullanacağımız et için;

250 gr kaliteli dana kuşbaşından veya aynı oranda yağ içeren bir etten çektireceğiniz kıymayı kullanacağız.

2 adet orta boy soğanı çok ince, dişe gelmeyecek şekilde kıyalım. Soğan ilet eti tencereye aldıktan sonra sadece ıslanması için çok az su ekleyip, kısık ateşte kavuracağız. Ağız tadınıza göre tuz ekleyin.

Kavrulmaya başladıktan sonra 1 çorba kaşığı tereyağını ekleyin. Tereyağı erirken toplamda 4 pinçi geçmeyecek kadar karabiber, yenibahar, toz karanfil, toz tarçın,  kimyon ve acı toz paprika ekleyin. Baharatları eşit eklemeye özen gösterin. Hiçbirinin tadı diğerini ezmemeli.

15 dakikada kavurma işlemi tamamlanacaktır. Göz kararı hareket ediniz. Dediğim gibi tecrübe çok önemli.

Böreği hazırlamaya başlamadan önce önemli olan birkaç nokta var;

– Öncelikle yufka seçimi çok hassas bir konu. Yufka kalın olmamalı ve taze olmalı. 3-4 gün buzdolabında beklemiş yufka ile yapılama bu börek. Ayrıca yufkalar baklava yufkası kadar olmasada ince olmalı, kalın yufka kullanılmamalı. Bu yüzden yufkacılar vardır mahallelerde, buralardan alın yufkanızı.

Yufkaların arasına süreceğiniz sos için;

– Orta boy bir böreğin büyüklüğüne göre 3 yufka kullanacağız. Her yufka için 2 kaşık ayçiçek yağı, 1 yumurta ve 1 büyük kahve fincanı süt.

Yani 3 yufkada 6 kaşık ayçiçek yağı, 3 büyük kahve fincanı süt ve 3 yumurta. Hepsini karıştırıp sos haline getirin. 

Kenarları ince bir tepsinin tabanını ayçiçek yağı ile yağladıktan sonra 1 tam boy yufkayı tepsiyi ortalayacak şekilde serin. Serdiğiniz her yufkanın arasına bu sosu koyacaksınız. 1 tamdan sonra sos, 1 tane daha tam boy, sos ve 1 yarım yufka daha serip eti dağıtınız.

Şuan tepsinizde aralarında soslarıyla birlikte ortalanmış olarak 2 tam boy yufka ve 1 yarım yufka üzerinde et olması gerekiyor. Eğer böyleyse kenarları katlayıp, soslamaya devam edelim. Böreği kapattıktan sonra elimizde son kalan yarım yufkayıda ince gördüğünüz yerlere koymalısınız. Et ortaya çıkmamalı. Böreği kapadıktan sonra üzerine son kez sos sürerek, tümüne yedireceğiz.

Artık tamamdır. 180-200 derecede ısıtılmış fırına 20 dakika boyunca koyduğunuz zaman olmuş olacaktır.

!! 15nci dakikadan sonra ara ara kontrol ediniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s