En Zoru: Pirinç Pilavı

Pilav yapmak o kadar zordur ki, bir yaptığınız pilav diğer yaptığınızı tutmaz. Her pilav aklınızdaki kadar muhteşemde olmaz. Rengi, şişkinliği, tane tane olması ve tuzu. İnsanlarda pirinç yapmak obsesifliğe yol açabilir. Tabiki bu sınıflandırmaya anneler dahil değildir.

Mümkünse pilav yaparken, hep aynı tencere, yağ ve ocak gözünü kullanın bu size aşinalık yaratıp pilav yapmada alışkanlık yaratacaktır. Tabikide kullandığınız pirincin markası ve tipide önemlidir. Yemeğin başından ayrılmamakta önemli. Ufacık dibi yansa o koku tüm tencereyi mahvediyor. Bu yüzden dikkat..

Pilav yapmak için klasik iki tane pirinç türü mevcut. Biri iyi kaliteli baldo, diğeride osmancık. Baldonun birçok türü mevcut olduğundan sıradan baldoyla, osmancığın ortalama kalitesi arasında ciddi fark var. Bu yüzden 1nci kalite baldo önemli. Aslında çokta takılmamak gerekir bunlara, yoksa arborio ile de pilav yapmışlığım var.

Ölçüleri net olmalı, en önemlisi su bardağı.. Eski tip orta boy su bardağı tam tamına size iki kişilik pilav çıkaracaktır. Aynı su bardağını su eklerkende kullanmalısınız. Tuz için ilk yaptığınızda göz kararı az koyun, sofrada gerektiği kadar eklersiniz.

Başlamadan önce yapıcağınız kadar pirinci (kişi sayısına göre) su bardağı yardımı ile kaseye koyun ve ılıktan biraz daha sıcak suyla nişastasını atması için kenarda bırakın. Nişastasını atan pirinç yapışmaz ve daha diri olur. Ve bu işlemi su  soğuduğunda tekrarlayın. Yani tencerede pişirmeye başlamadan en az 2 saat önce hazırlamanız gerekiyor. İkinci kez ıslatırken 1 yk tuzda ekleyin. Bu noktada tuzun miktarının önemi, tencerede pişirirken eklediğiniz kadar ki kadar önemli değil.

Ve başlıyoruz,

  • İkinci kez eklediğiniz su da soğuduktan sonra artık tekrardan eklediğiniz pirinç ölçeği kadar su ısıtıp kenarda hazır bekletin.
  • Su ısınırken pirinçleri süzgeçte soğuk suyla muslukta yıkayınız. Yapışmış nişasta iyice gidecektir.
  • Yapışmaz tencereyi ateşe koyarak içine bir tatlı kaşığı kadar terayağını kopyup erimesini sağlayın. Dikkat yağı yakmayın.
  • Yıkanan pirinçleri tencereye ekleyerek tahta kaşık yardımıyla yağda yüksek ateşte kavurun.
  • Yağın tamamı pirinçlere karıştıktan sonra ve pirinçler şeffaflaşınca, kenarda beklettiğiniz sıcak suyu ekleyin.
  • Artık pirinç suyun altında her tarafa eşit dağılmış bir şekilde gömülmüş durumda olacaktır.
  • Son olarak 3-4 pinç tuz atın ve kaşıkla karıştırın. Kapak açık kalsın.
  • Ateşi kısmak için suyun tekrar kaynamasını bekleyin. İlk baloncukla beraber altını kısın ve kapağını kapatın.

15-20 dakika sonra pilav hazır olacaktır. Dikkat edin dibi yanmasın.

 

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s