Hiçbir Yerde Satılmayan Buttermilk Yatağında Ev Yapımı Tereyağ

Tereyağ nasıl yapılır ? Hatta ev yapımı nasıl yapılır? En çok merak ettiklerimden biriydi…

Hepimize ilköğretimde öğretildiği gibi Türkiye’de hayvancılık önemli yere sahiptir. Bunu biliyoruz, yeni model anguslarımızdan belli. Angus’a karşı değilim, Türkiye’de yetişen dana ırkının kalitelisinden de bahsetmeyeceğim. Fakat apaçık ortada olan tek şey, bütün dünya süt ürünlerini yıllar yılı boyunca gurmeleştirirken, bizimkinin yemeklik ve kahvaltılık olarak yerinde saydığıdır. Peynirlerimiz çok çeşitli, fakat başlı başına tüketebilecek veya içkiye eşlik edebilecek seviyede değiller. (Çok kaliteli eski kaşar ve tam yağlı ezine peyniri hariç) Neyse..

Tereyağımızda, bir Amerikan veya Hollanda yapımı tereyağlarına benzemiyor; eğer köyümüzde kırsal kesimde besin değeri yüksek otlarla beslenen inek veya mandamızdan elde etmiyorsak. Bu işin beşiği sanırsam Avrupa’da Alp Dağlarının etekleri. Sığır ırkları anormal büyüklükte, en zengin besinlerden elde edilen kaliteli süt ve bunun sonucunda envai çeşit sert ve yarı sert peynir ve tabi tereyağ.

Yapmaya niyetlendiğiniz tereyağını; bulabiliyorsanız, ve tabi güveniyorsanız çiğ sütten yapın ama yoksa marketten iyi marka 4 kutu krema alın. Bunun nedeni, UHT veya günlük pastorize edilmiş sütte gerekli yağ oranının bulunmamasıdır.

Yapmaya başlamadan önce mutlaka tülbentli süzgeç bulun. Ben hala bulamadım. Sanırım mahalle aralarında aramak lazım, o da uzun iş…

İnanın bana krema işinizi görecektir. Geleneksel yöntemi biraz teknoloji ile buluşturarak; daha hızlı ve kesin sonuç alacağız.

Her kutu krema için 1 pinç tuz. Belki 4 paket için 3 pinç tuz.

Kremayı blendera veya miksere alın ve 10 dakika kadar en hızlı seviyede çalıştırın. Önce sıvılaşıp ardından katılaşacaktır. Ve en son olarak sıvıyla katı merkezkaç kuvvetinden dolayı ayrışacaktır.

Tülbentten geçirerek birkaç saat süvün ve iyice suyunu çıkartın. Ve ardından tuz ile karıştırın.

Ayrışan sıvıyı sakın atmayın, buttermilktir. Hiçbiryerde satılmaz, bu yüzden değerlidir. Kullanmayı bilene…

Tahminen 200 ml kremadan 60 gram tereyağ çıkıyor. Daha uzun saklayabilmek için buzlu bir kaba alarak saklayınız.

Eğer aromalı yapmak isterseniz, işlem bittikten sonra çok ince kıyılmış ve kurutulmuş sarımsak ve karabiber ekleyebilirsiniz, hatta dövülmüş taze kekik çok güzel olur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s