Anadolu Kuzusunun Sırtı Başka Olur

İstanbul’da artık her iyi restoranın menüsünde kuzu sırtını bulmak mümkün. Hatta diğer kuzu etleri kadar kolay bulunmadığı ve yapması zor olduğu düşünüldüğü için denemek isteyen birçok insan var. Aslında kolay bulunmamasının sebebi marketlerin et reyonlarında bulunmaması. Aslında iyi kasapların çoğunda bulunuyor.

Yapması da düşünüldüğünün tersine çok basit. Bu tarifi tadına uyacak bir şarap ve mutlaka iyi bir side ile sunmak mükemmel bir menü oluşturacaktır. Birkaç önerim mevcut ama siz kendinize görede geliştirebilirsiniz. Bence patates ograten, narlı çeşni veya beğendi ile çok güzel gidecektir.

Yemeğe başlamadan önce fırını ısıtmalısınız(200 derece). 2 adet kemiksiz yağları tamamen temizlenmiş kuzu sırtını pişirmeden 15 dakika önce marine etmeniz yeterlidir. Çekilmiş karabiber, kaya tuzu ve zeytinyağı ile marine ediniz. Fırın ısınmaya yakınken döküm tavanızıda yüksek ateşe koyunuz. İyice ısındıktan sonra etleri hızlıca kalınlığına göre her iki yüzünü ikişer dakika ateşte çeviriniz. Ver ardından hemen fırına koyun. 5 dakikadan daha fazla kalmamalı fırında. Evet pişirmek her iki taraftada çok hızlı fakat en mükemmel pişmişlik seviyesi bu şekilde olmakta. Hatta pişirdiğiniz kadar dinlendirmekte önemli. Burada benim tavsiyem etler dinlenirken servis ediceğiniz (dayanıklı olan) tabakları mikro dalga fırına koyup ısıtmanız. Böylece masada soğuk et yenmeyecektir. Tabaklar ısındıktan sonra eti dikkatlice keskin bir bıçakla dilimleyerek tabağa yerleştirin ve eşlik edecek yemeğide yanına ekleyin.

Şarap tavsiyesi: Vinkara’nın Mahzen serisinden Kalecik Karası 2009 rekoltesi tamamlayıcı olur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s